1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Yok Olan İyilik-Zehra Hümeyra Atasoy

Yok Olan İyilik-Zehra Hümeyra Atasoyİnsanlar geçmişten bugüne çok değişim geçirmiştir. Geçmişte insanlar başka insanlara zarar vermediği gibi iyilik yapmaya da çalışmışlardır. Ama zamanla bu anlayış ortadan kalkmıştı. İnsanlar iyilik yapmamakla beraber artık başkalarına fazlasıyla zarar vermeye başlamışlardır.

Mesela geçmişteki komşuluk ilişkileri ve şimdiki komşuluk ilişkileri buna örnek olarak verilebilir. Toplumumuzdaki komşuluk ilişkileri hem insanlık hem de ahlak anlamında eskiden çok daha iyiydi. Örneğin birbirlerinin iyiliğini düşünür birbirlerine ihtiyaçları olduğunda anında yardıma koşarlardı. Fakat şimdiki komşuluk ilişkilerinde bu değerin kalmadığı, komşuluk ilişkilerinin kötü şeylere kuşatılıp bir takım güzel şeylerden tamamen soyutlandırıldıklarını artık neredeyse birbirlerinin kötülüğünü istediklerini görüyoruz. Yani kötü değerler insanları öyle kuşatmış ki eskiden bu tür kötü düşünceler, değerler insanlara uzakken günümüzde tam tersine güzel değerler insanlara bir o kadar uzak kalmış. Bu değişimin sebebinin ise din, gelenek, görenek, kültür gibi unsurlar olduğunu düşünüyorum. Yani toplumumuzun başka kültürlerin etkisinde kalması gelenek görenekler yönünden birçok kötü değişikliğe uğramasına sebep olmuştur. Önceden yoldaki bir taşı, dikeni bile kaldırmayı iyilik sayan insanlar varken şimdi insana en büyük zararı en yakını veriyor. Dost olarak bildiğimiz insanlar bizleri en basitinden sigaraya, alkole alıştırıyor. Bunun yansıra geçmişte insanlara faydalı olmak için birçok okul, vakıf, çeşme, camii vb. hoyratlar yapmışlardır. Hayvan barınakları buna örnek olarak verilebilir.Yani geçmişte hayvanları korumak için bile çaba gösteren bir topluma sahiptik. Âmâ şimdilerde ise toplumumuz bakmak için aldığı evcil hayvanları bile dışarı atıyor. ”İnsanlar eskiden dikeni olmayan güle benzerdi şimdi ise gülü olmayan dikene benziyor. “diyen Mevlana’da geçmişte ecdadımızın çok daha fazla iyi olduğunu anlatmak istiyor.

Artık devir o kadar değişti ki dikeni olmayan güller nerede? Üstünde bir parça insanlık, bir parça değer görebileceğimiz insanlara muhtaç kaldığımız maalesef ki çok açık bir şekilde karşımızda koca bir gerçek olarak durmakta.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 4 sene önce

    Günümüze baktığımızda iyilik her yönü ile kaybolmaya yok olmaya mahkum olmaktadır. Bizler ne yapıyoruz acaba kendimiz iyilik noktasının neresindeyiz. Kendimize bu soralım