1. Ana Sayfa
 2. Edebiyat
 3. Uzak Diyarlardan Yeni Bir Furya: Kore Dizileri – Eda Hüsne Zengin

Uzak Diyarlardan Yeni Bir Furya: Kore Dizileri – Eda Hüsne Zengin

Uzak Diyarlardan Yeni Bir Furya: Kore Dizileri – Eda Hüsne Zengin
3

 

Son dönemlerde filmler gibi diziler de dünya çapında etki yapmaya başladı. Bizim ülkemizde de Kore dizileri oldukça ön plana çıkıyor. Ben de bu yazımda Kore dizilerinin neden bizim ülkemizde ön plana çıktığını araştırdım.

 

                                                     Türk Dizileri ve Kore dizileri Arasındaki Farklar

 • Kore dizilerinde âşık oldukları kişi başkasına âşık ise aşklarını kalplerine gömerler ve dost olup ellerinden gelen yardımı yaparlar.
 • Kore dizilerinde gençlerin ibadet ettikleri bir sahne mutlaka vardır. Türk dizilerinde gençlik ve ibadet bir türlü bağdaştırılmaz.
 • Kore dizilerinde karakterler er ya da geç, yaptıklarından pişmanlık duyarlar ve iyi insan olurlar. Türk dizilerinde kötü karakterler ne olursa olsun ölmeli veya öldürülmeli hiçbiri olmazsa belasını bulmalıdır.
 • Kore dizilerini seyreden Türk gençler Korece öğrenmeye merak sarıyorlar. Türk dizilerini izleyen Araplar gençler ise Türkiye’ye mobilya ve kıyafet siparişi veriyor.
 • Kore dizilerinde esas oğlan en güzel kızı seçmez. Hatta kız çirkin, sakar, beceriksiz olabilir ama güzel vasıfları vardır. Çok iyi kalpli olmak, yardımsever olmak, neşeli olmak vb. Bir de müthiş iştahlı yemek yerler izlerken sizin de makarna yiyesiniz gelir. Türk dizilerinde ise esas oğlan ya da kızlar en güzel esas oğlan ya da kızı seçerler Türk dizilerinde gençler dört dörtlüktür.
 • Kore dizileri genellikle tek sezonluk ya da iki sezonluk oluyor ve tadına bırakılıyor. Onların iki sezonu da zaten bizim tek sezona denk geliyor hemen hemen. Türk dizileri ise uzatıldıkça uzatılıyor, suyu çıkarılıyor son seyirci kalana kadar final yapmıyorlar.
 • Kore dizilerinde erkekleri bizim bildiğimiz Anadolu erkeği özelliğinde kadınına sahip çıkan güçlü, kuvvetli vb. Türk dizilerinde erkek karakterlerde ikisi bir araya getirilmez veya çok nadir durumlarda bu özellikler bir araya getirilir nedense!

 

                                                       Kore Dizilerinin Ülkemizde Sevilmesinin Sebepleri

 • Koreli erkekler ülkemizin kadınları tarafından çok çekici bulunuyor.
 • Kore güzellik standartlarının en sert olduğu ülkelerin başında geliyor. Bu da neredeyse mükemmele yakın ve gerçek dışı animasyonvari karakterler yaratıyor
 • Kore kültürü, aile ve saygı konularında oldukça katı; diziler de bu yönde üretiliyor ve Amerikan dizilerinin “Ahlaksızlığına” katılmayan izleyicinin kalbini fethediyor.
 • Kore dizilerinde sürekli noktalama işareti gibi kullanılan küfürler yok.
 • .. Sahnelerin hepsi adeta Tumblr’dan fırlamış birer fotoğrafın içinden geçiyormuşcasına yumuşak ve güzel.
 • Şiddet sahneleri çok, çok, çok az.
 • Dizilerin süresi ideal; Tüm hikâyeyi 16-20 bölüm içerisinde toparlayıp fazla uzatmadan fakat aceleye de getirmeden güzelce aktarılıyor.
 • Senaryo da duygular her zaman ön planda ve karakterler Batı dizilerine oranlar daha net. Asıl anahtar kelime ise şirinlik.
 • Kore dizileri Kore kültürünü fazlasıyla yansıtıyor. İzledikçe Kore kültürünü öğrenirken, bir taraftan da dizilere fazlasıyla kaptırıyorsunuz.

                                                                   

                                                                      Kill Me Heal Me “Sil baştan”

Bu dizi 20 bölümden oluşmaktadır.

Dissosiyatif kimlik bozukluğu hastası üçüncü kuşak bir milyarder Cha Do Hyun’un                 psikiyatri uzmanı olan ve onu gizlice tedavi eden OH Ri Yin’in arasında yaşanan romantik komediyi anlatır.

Çocuk yaşta geçirmiş olduğu travma sonucunda dissosiyatif kimlik bozukluğu adı verilen bir hastalık nedeniyle yedi farklı kişiliğe sahip olur

 

                                                                    Secret Garden “Gizli Bahçe”

Kim Joo Won harika görünüşlü fakat kibirli ve çocukça bir adamdır. Gil Ra Im, gözde aktristlerin kıskandığı  vücudu ve güzelliği olan bir dublördür.

Bir gün yolları birleşir ve tuhaf bir eve girerler. Evdeki garip yaşlı kadın onlara ikramda bulunur. Ertesi gün ikili uyandıklarında bedenlerinin yer değiştirdiğini görürler.

Diziye damgasını şeylerden biri de Hyun’un marka takıntısı ve eşofmanlarıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap