1. Ana Sayfa
  2. Edebiyat
  3. Zararlı Teknoloji – Hasan Hüseyin İşel

Zararlı Teknoloji – Hasan Hüseyin İşel

Zararlı Teknoloji – Hasan Hüseyin İşel

Televizyonla başladı her şey… İnsanları birleştirir sanıldı ama sonra herkesin bir televizyonu oldu,  herkes odasına çekildi. Diziciler bir odaya,maçcılar bir odaya, bağlantıyı kopardık.  Ardından bilgisayar geldi, çocuklar odalarına kapandı.  Cep telefonları, yüksek hızlı İnternet 7’den 70’e teknoloji hepimizi ele geçirdi. Teknoloji güzel bir şey, dünyanın diğer ucuyla iletişim, yıldızlar arası haberleşme falan filan.  Sınırları kaldıran teknoloji dünyanın diğer ucuyla bağlantı oluştururken yanı başımızdaki insanları kahvaltı sofrasında bile bir araya getiremiyor.

Konuşup hâl hatır soran insanlar kısa mesajları tercih ettik, sesli harfler hayatımızdan çıktı. Artık kelimeleri dahi kaybetme seviyesine indik. Hoş geldin yerine hg, kendine iyi bak yerine kib…  Bunlar benim en çok denk geldiklerim. Sorarım size hanginiz oyun davetinden çok bir çay-kahve daveti alıyorsunuz.  Adı sosyal kendisi asosyal medya; kapıları kapatıp teknolojiye mahkum olmamızın en büyük nedenidir. Toplumdan uzaklaşıp ekranlara yaklaştık. Efendisi olduğumuz teknolojiye köle, prizlere mahkum olduk.

İnsanların duygularını cümlelerin sonlarına koydukları emojilerle anlamaya çalışıyoruz. Oysa insanlarda dostluk konuşarak başlar, susarak devam eder. Çünkü insan dostunun davranışlarından onun ne anlatmak istediğini anlardı. Günümüzde ise insanlar yüz yüze gelmediği için duygularını emoji yoluyla anlatmaya çalışıyor.

Teknolojinin zararları saymakla bitmez. Toplum yapısını alt üst eden teknoloji dediğimiz, aç kurttan farksız, yeni kurbanlar bekleyen sistemlere verdiğimiz bilgilerin güvenliği, sistemi oluşturan kişilerin zekâsına kalmıştır. Sistemi oluşturan kişilerden daha zeki bir siber bozguncu sadece sizin kullanıcı bilgilerinize değil bütün üyelerin bilgilerine ulaşabilirler. Bu bilgiler kimlik numarasından banka hesap şifrelerine kadar önemli bilgiler olabilir.yeni bir hesap açarken iki kere düşünün.

Neyi, neden yaptığını bilemeyen bir nesil var karşımızda.  Açıkcası telefonu kendisinden daha akılı bir nesil yetişiyor. Hayatta oyunlardaki gibi çok canımız yok veya canlarımız bittiğinde yeniden başlayamayız.  Bunu anlamamız lâzım.  Hiçbir şey umrunda olmayan çocukluktan teknoloji bağımlısı bu nesil için dönüş yok değil. Sosyal aktivitelere katılmak başlıca çözüm yolu. Elbette başka çözüm yollarında vardır fakat bozulan toplum yapısını geri oluşturmanın en kolay yolu bu.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap