1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. YOUTUBE-YOUTUBER – Elif Kartal

YOUTUBE-YOUTUBER – Elif Kartal

YOUTUBE-YOUTUBER – Elif Kartal

Youtube, herkesin bildiği gibi bir video paylaşım sitesidir. İşinize yarayacak videolar izleyebilir ya da kendi videolarınızı çekip yükleyebilirsiniz. Eğer kendi videolarınızı yüklerseniz videolarınız belirli bir izlenmeye geldiği zaman para kazanmaya başlarsınız. Bu video yükleyip para kazanma durumu da Youtuber diye bir kavramı ortaya çıkardı.

Youtube ve Youtuberlık dünya çapında hızla yaygınlaşıp bir iş alanı hâline geldi. Yayınladıkları videolardan para kazanma imkânı bulan kullanıcılar bu platformu bir iş kolu hâline gelmesinde büyük pay sahibi oldular. Yotuberlık o kadar ciddiye alındı ki hatta İŞKUR bu konuya el atarak Youtuberlık eğitimi vermeye başladı.

Şimdi kimdir bu Youtuberlar?

Youtuberlar, Youtube’da belli bir kitleye sahip olan kullanıcılar tarafından sevilen kişilerdir.Üstelik Youtuberlık öyle göz ardı edilecek bir şey de değil. Belki ileride okullarda meslek olarak bile okutulabilir.Üstelik manevi anlamda size bir şeyler katmasının yanında maddi olarak da bir gelir sağlıyor. Üstelik göz ardı edilemeyecek bir miktarda.

Peki  Youtuberlar nasıl ve ne kadar para kazanıyor?

Ortalama Youtube geliri 1000 görüntülenmede 0.5 dolardır. Tabi bu her Youtuber’da aynı olmayabilir.

Hepimizin de bildiği Enes Batur’a bakalım.

Youtuberlık hayatına NDNG-ENES BATUR adlı kanalı ile çeşitli oyun videoları yayınlayarak başlayan Enes Batur Sungurtekin şuan Youtube Türkiye sıralamalarında en büyük kişisel kanal unvanının sahibidir. Oyun videoları dışında eğlence, ev vlogları ve daha birçok ilgi çekici konuda videolar çekerek büyük bir beğeni toplamayı başarmıştır.

Enes Batur bu işin öncülüğünü yaparak pek çok Youtuber’ın da ilham kaynağı olmuştur. Şu an tam olarak   5.104.807 abonesi vardır. Günlük izlenme sayısı yaklaşık olarak 500.000 geçmektedir. Tabii olarak böyle yüksek abone sayısı ve günlük izlenme oranı herkesin aklına Enes Batur ne kadar para kazanıyor sorusunu getiriyor. Enes Batur, dünya sıralamasında en çok aboneye sahip 889. Youtuber’dır. Enes Batur’un kanalındaki toplam video sayısı 1.547. Türkiye de en çok kazanan Youtuberlar sıralamasında ise 2.olarak yerini almıştır. Enes Batur’un kanalını bu verilerine bakacak olursak vergisiz olarak 190.000 bin lira olduğu düşünülüyor. Bu kazancın, vergiler dâhil edildiğinde   %50 veya %60 civarında azaldığı tahmin ediliyor. Yani Enes Batur’un vergiler dahil aylık kazancı yaklaşık olarak 70.000 TL civarında.Sadece Enes Batur değil ülkemizde birçok başarılı Youtuber vardır. Bir diğer başarılı Youtuber da Oğuzhan Uğur.

Oğuzhan Uğur kimdir?

Kendisi hem güldüren hem de tarihimiz hakkında bize bilgi veren Youtuber’dır. Olaylar, Mevzular, Pinç, Rönt diye birçok videosu vardır.Kendisi Enes Batur, Orkun Işıtmak kadar bilinmese de çok iyi bir Youtuber’dır. Bizim bilmediğimiz, okuldaki tarih kitaplarında geçmeyen bir sürü bilgi verir. Oğuzhan Uğur’un videolarını izlediğiniz zaman ülkece arkamızdan ne çok iş çevrildiğini, aslında tarihimiz hakkında ne çok şey bilmediğimizi anlıyoruz.

Eğer Youtube’da sadece eğlenceli, komik videolar izlemek  değil de düşünmek, bir şeyler öğrenmek istiyorsanız Babala TV’ye bakın derim. Youtube’da sadece makyaj, oyun, komik, müzik videoları yok. Ders anlatan, derslerimize yardımcı olan kanallar da var. Mesela Hocalara Geldik, Şenol Hoca, Tonguç Akademi… Özellikle Hocalara Geldik sadece konu anlatımı yapmıyor bunun yanı sıra bir de sınav koçluğu yapıyor. Sınavlara nasıl hazırlanmamız gerektiği, hangi konulara daha çok çalışmamız gerektiği ve sınav stresinden nasıl kurtulacağımızı anlatıyor.

Bu kadar yararının yanı sıra Youtube-Youtuberlığın birçok da zararı vardır. Küçük yaştaki çocuklara yanlış olan birçok şeyi özendiriyorlar. Bazen kötü içerikli videolar çekerek toplum ahlâkını bozuyorlar. Üstelik küçük yaştaki çocukların yeri parklar, sokaklarken onlar ellerinde bir telefonla veya bilgisayarla Youtube’da video izliyorlar. Bu yüzden çocuklarınız eline telefon verdiğiniz zaman ne izlediğine bakın. Çocuklarınız ağladığı zaman susmaları için eline telefon vermeyin.

Yorum Yap

Yorum Yap