1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. “Tokat’a geldin de gitmedin mi?” Dedirtme-Ahmet Kaya
reaksiyion-cok-iyi

“Tokat’a geldin de gitmedin mi?” Dedirtme-Ahmet Kaya

“Tokat’a geldin de gitmedin mi?” Dedirtme-Ahmet Kaya
9

 

Comano Pontika, Komana, Evdoksia, Dokia, Dokat, Kah-Cun, Sobaru, Darün-Nusret, Darün-Nasr  bu isimlerin hepsi Tokat’a ait. Ne zaman hangisiyle zikredildiği tarihçilerin uzmanlık alanı. Biz kültür mirasımızın bu nadide yerleşim yerini yaşayarak tanıyalım.

Pek öyle büyük şehirlerin geçiş istikametinde olmasa da Yeşilırmak’ın suladığı bereketli topraklar 6000 yıllık tarihi boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuştur.

Ne yazık ki günümüzde ilimize gelen yerli/yabancı turist sayısı fazla değildir. Gelenler ise ya ziyaret için geldiklerinde ya da çeşitli gerekçelerle ilimizde bulunduklarında turistik unsurlarımızı gezmektedir. İlimizde birçok antik yerleşim yeri, tarihe tanıklık etmiş yapı ve doğa güzelliği ile nam salmış birbirinden etkileyici mekanlar bulunmaktadır.

Tokat’ta gezilecek yerlerin başında Ballıca mağarası gelmektedir. Ballıca Mağarası Tokat’a bağlı Pazar ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Ana yoldan yaklaşık 15 km kadar içeride, deniz seviyesine göre 1.085 metre yükseklikte bulunmaktadır. Anlatılanlara göre mağara aslında köylüler tarafından çok önceden biliniyormuş; ama çalışmalar 1987’ de başlamıştır. Ballıca Mağarası 1995 senesinde ziyarete açılmıştır.

Ballıca Mağarasının henüz keşfedilmemiş ve ziyarete açılmayan bölümleri olsa da; günümüzde 680 m uzunluğunda 8 salonu ile ziyaretçileri ile buluşmakta. Mağaraya girdikten sonra sürekli olarak ya merdivenler ya da hafif meyille aşağı doğru iniliyor. Mağaranın “salon” tabir edilen birçok geniş bölümleri var: Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Çamurlu Salon, Fosil Salonu, Yarasalı Salonu, Çöküntü Salon, Sütunlar Salonu, Mantarlı Salon gibi.

Kireçtaşı %96 kalsiyum karbonattan oluşmuştur. Bu taşın karstik yapısı karsit çukurları, yutak delikleri, aralıklı satıhlarda oluşmuş havalandırma bacaları ve klintleri içerir. Kireçtaşının kırık yapısı ve kimyasal oluşumu karstikleşme kontrolünün ve mağaradaki sütun,sarkıt ve dikitlerin şekillenmesinin ana faktörleridir.Mağaradaki düşmüş bloklar bölgesel depremler sonucu kırılmış olabilir l. galeride sarkıtlar, dikitler, kolonlar, sarkan taşlar, perdeler, makarna biçimli sarkıtlar, damlataşları, havuzlar ve mağara incileri bulunur. Bütün bu mağara oluşumu tipleri ve (benzersiz dikitlerle) 6.5 metrelik bir sarkıtı da kapsayan birçok farklı çeşitteki sarkıt şekilleri 2.galeride de bulunur.

Ortalama sıcaklığı 18 derece ve nem oranı yüzde 54 olan Ballıca Mağarası, bol oksijenli havası nedeniyle rahatlamak isteyen astım hastalarının uğrak yeri oldu.  Bu doğrultuda yurdun farklı noktalarından gelen astım hastalarının bazılarının yılda bir hafta, bazılarının ise günlük 4’er ve 5’er saat mağarayı ziyaret ederek daha rahat nefes aldıkları bilinmektedir. Ayrıca mağarayı nefes darlığı, koah ve bronşit hastalarının yanı sıra sıcaktan bunalan vatandaşlar da ziyaret ediyor.

Pazar gitmişken 1238 senesinde yapılan Mahperi Hatun Kervansarayı. Burayı da görmeden geçmeyin derim.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Yazı için ellerinize sağlık, Tokat’a baktığımızda her 10 eserin 8’inin Selçuklu eseri olduğu düşünüldüğünde hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünüyorum. Tokat’ın tarihi kültürel doğa harikası yerlerini görmeden olmaz.Yazılarınızda Selçuklular dönemi ait yerler hakkında bilgiler istiyoruz.

  2. ah Tokat’ım ah bunca güzellik