1. Ana Sayfa
  2. Edebiyat
  3. Neden Az?-Remzi Atasoy

Neden Az?-Remzi Atasoy

Neden Az?-Remzi Atasoy
10

İnsan ve toplum hayatının en önemli iki unsuru: sevgi ve saygı! Gerek geçmiş yüzyıllardan okuduğumuz gerekse büyüklerimizden dinlediğimiz örneklerini imrenerek konuştuğumuz, anlattığımız bu iki değerimiz Türk toplumunun en önemli özelliklerindendir. Elbette ki bütün insanlığın da !

Peki hem kişisel ilişkilerimizde hem de toplumsal hayatımızda huzur ve mutluluk kaynağımız olan “sevgi ve saygı” ya günümüz insanları yeterince değer veriyor mu? Küçüğünden büyüğüne kimle konuşsanız  “sevgi” nin ne kadar önemli ve değerli olduğunu , “saygı ” nın insan iletişiminde vazgeçilmez olduğunu söylemektedir. Herkes değerini çok iyi bildiğine göre günlük hayatımız içerisinde bunların güzel yansımalarını görmemiz gerekmez mi ? Ne yazık ki buna birçok zaman olumlu bir cevap veremiyor.

Öyleyse “sevgimiz ve saygımız ” neden bu kadar az ? Bu soruyu büyük- küçük, genç-yaşlı bütün insanlarımızın düşünmesi ve samimiyetle cevaplandırması gerekir. Çünkü şu anda toplumsal olarak içinde bulunduğumuz olumsuzluklar, ortadan kaldırmanın temel şartlarından birisi, budur . Nasıl ki bir doktor önce hastalığı teşhis eder, sonrasında tedavi süresine baslar ve hastayı sağlığına kavuşturursa, sosyal hastalıklarda da önce doğru teşhis önemlidir.

Toplumun en küçük yapı birimi ailedir. Aile yapısı ne kadar sağlam olursa, orda bulunan, o ortamda yetişen fertler o kadar kişilikli, ahlaklı ve olgun olacaklardır. O bakımdan öncelikle ailede eşlerin birbirine olan sevgi ve saygılarının en üst düzeyde olması gerekir. Çocuklar kendilerini öncelikle anne babaları örnek alacakları için onlar da gerek, birbirlerine gerek ise çevrelerindeki diğer insanlara “sevgi – saygı” çevresinde davranacaklardır. Toplumdaki aileleri genel olarak bu özellikte olduğunda insanlar arasındaki iletişimi de daha sağlıklı olacak ve huzurlu, mutlu bir hayatımız olacaktır. Mevlana aynı “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir.” sözüyle bu gerçeği dile getirmiştir.

Tabii ki insanlar yapıları gereği bazen yanlış yapabilirler. Kimi zaman anne ve baba birbirine de çocuklarına da haksızlık yapabilir, yanlış davranabilirler. Elbette çocuklar da anne ve babalarına ya da birbirlerine karşı hoş olmayan davranışlarda bulunabilirler. İşte bu durumda o ailenin bireyleri arasındaki “sevgi” çözüm olacaktır. Sevginin gücü sayesinde kusurlar hoş görülecek veya affedilecektir. Güzel bir sözde ” Sevilenin kusurlarını hoş görmeyen, sevmiyor demektir.  ” diyor. Dolayısıyla sevgi hoşgörüyü,  anlayışı ve bağışlamayı getirecektir. Böylece huzur ve mutluluk bütün topumda sürekli hale gelecektir.Kimi zaman da toplumdaki farklı insanlar arasında  insanlar anlaşmazlıklar, tartışmalar, geçimsizlikler olabilir. Bu noktada empati dediğimiz, kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koymak  ve sonra düşünerek hareket etmek çok önemlidir. Unutmayalım ki “İnsanlara iyi davranmanın hiç bir maliyeti yoktur.”

Peygamberimiz HZ.MUHAMMED (s.a.v) bir hadis-i şerifinde “Hiç bir anne baba evladına güzel ahlaktan daha iyi bir miras bırakamaz.” buyurmaktadır. Peki “güzel ahlak” tan ne anlıyoruz? Elbette en başta kişinin hem Rabbine hem de insanlara ve tüm canlılara karşı sorumluluklarının bilincinde olarak davranmasını anlıyoruz. Dürüstlük, samimiyet, çalışkanlık, yardımlaşma, hoşgörü, görevlerini yerine getirme, kendisi ile birlikte diğer insanları da düşünme, nezaket ve elbette sevgi, saygı içerisinde hareket etme gibi güzellikleri düşünüyoruz.

Yunus Emre şöyle diyor:  Gelin tanış olalım

İşi kolay kılalım

Sevelim, sevilelim

Dünya kimseye kalmaz.

Ve yine Yunus   ” Yaratılanı sevelim Yaradan ötürü” diyerek bize en doğru ve en güzel yolu gösteriyor. Birbirine bu gözle bakan insanların olduğu bir toplumda kin, nefret, düşmanlık, kıskançlık gibi kötü duygular yer edinebilir mi? İstisnalar olacaklardır, tabi ki. Ancak bilindiği üzere, istisnalar kuralları bozmaz .

Bütün bu düşünceler ışığında şu sonuca varabiliriz: Madem ki bu dünyada ailemiz, dostlarımız ve bütün sevdiklerimizle güzel, huzurlu ve mutlu bir ömür sürmek istiyoruz, öyleyse sevelim, saygı gösterelim. Ve belki de en önemlisi şunu hiç unutmayalım: “Sevdiklerinize zaman ayırın, yoksa zaman sizi sevdiklerinizden ayırır.”

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Neden az? Sevdiklerinize zaman ayırın, yoksa zaman sizi sevdiklerinizden ayırır. Yazıya ne denebilir ki bu kadar güzel anlatılır emeğinize yüreğinize sağlık ….