1. Ana Sayfa
 2. Şiir
 3. Güvenli İnternet-Hasan Hüseyin İşel

Güvenli İnternet-Hasan Hüseyin İşel

Güvenli İnternet-Hasan Hüseyin İşel

 

Sayısız faydası olan internet, bilinçsiz kullanıldığında pimi çekilmiş bir bombadan farksız oluyor. Son zamanlarda ölümle biten oyunların medyada yer alması ebeveynleri korkutuyor olsa da bu tarz oyunların çocuklara rahat ulaşmasının sebebi çocuklar için kısıtlanmış hesapların oluşturulmasından ziyade, her türlü erişime ve etkileşime açık olan ebeveyn hesaplarını çocuklarının kullanımına açmış olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu oyunlardan biri olduğu sanılan MOMO CHALLENGE aslında sadece bir rivayettir. WhatsApp üzerinden yayıldığı düşünülse de YouTube’da çizgi filmlerin ve oyun videolarının arasında çıktığıda iddialar arasında yer alan MOMO, aslında sadece bir heykeldir. Tasarımcısı olan Keisuke, heykeli parçalayıp “MOMO artık öldü ve laneti kalktı.” şeklinde açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Latin Amerika’da 12 yaşında bir çocuğun intihar etmesi üzerine tekrar gündeme gelen MOMO, aslında paniğe kapılıp sosyal medya aracılığıyla daha fazla kişiye ulaşmaya çalışıp paniği arttıran koruma içgüdüsü ile hareket eden ebeveynlerin oluşturduğu bilgi kirliliğidir. Hatta böyle bir oyunun olmadığından yetkililerin dahi haberi yok. Olmayan bir oyuna erişimin engellenmesi için çalışma başlattıklarını yayınladılar. MOMO, rivayetten öteye geçememiş olsa da mavi balina oyunu ülkemizde can kayıplarına yol açmıştır. Bu tarz can kayıplarının önüne geçmek için toplumun temelini oluşturan ailenin bilinçlendirilmesi şarttır. Yani bilinçli aile, bilinçli bir gelecek kurmak için mecburidir.

Bireyin ve toplumun bilinçlendirilmesi için genel hatlarıyla güvenli internet:

 1. Ne kadar telefonunuzun aileniz tarafından denetime tabi tutulması kulağa hoş gelmese de erken müdahale için bu kısıtlama gereklidir.
 2. Eğer okuma yazma bilmeyen bir çocuğun internet erişimi varsa yaptığı sesli aramaları kontrol etmeyi unutmayın. Hatta internet kullanırken yalnız bırakmayın.
 3. En az 3 ayda bir hesap şifrelerinizi değiştirin ve birden çok hesap kullanın.
 4. Anti virüs yazılımları kullanın, güvenlik duvarınız her zaman aktif durumda olsun ve güncellemelerinizi zamanında yapmaya dikkat edin.
 5. E-posta kullanıyorsanız kaynağı belirsiz olan e-postalar ile ulaşan linklere tıklamayın.
 6. Güvenmediğiniz sitelerden dosya ve uygulama indirirken ayrıca dikkatli olun.
 7. Sosyal medyada kişisel bilgilerinizi paylaşmanız çok sakıncalıdır. Sonuçta internet ortamına düşen bir bilgi kaybolmaz. Sadece kendinizin görmesini engellersiniz.
 8. Çocuk profili oluşturulması internet üzerinden etkileşime girebileceği tehlikeleri büyük oranda kısıtlar.
 9. Servis sağlayıcılarının (operatörlerin) kullanıcıları için ayarladığı güvenli internet seçeneği bulunmaktadır.

Yukarıdaki 9 madde ile kısmen de olsa İnterneti güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap