1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Dolunay-Ahmet Kaya

Dolunay-Ahmet Kaya

Dolunay-Ahmet Kaya
12

Arkadaşlar tarafından dergi fikri ortaya atıldığında dergi nedir diye sordum. TDK ifadesiyle:

“Siyaset, edebiyat, teknik, ekonomi vb. konuları inceleyen ve belirli aralıklarla çıkan süreli yayın, bülten, mecmua” cevabını aldım. Bu süre, genelde 1 AY.

Ay nedir ve bu bir ayda neler yaşarız diye düşünürken ohooo ne-bu-la’dan başladık nerelere vardık bir bilseniz.  Çoğumuz için gökyüzünde varlığı ile yokluğu pek önemli olmayan bir unsurdur: AY. Gök cismi anlamını ile ilgili olarak da zaman birimi olarak kullanılmakta.

Ay’ın gel-git etkisi (insan fizyolojisi, psikolojisini de dikkate almak kaydıyla) dünyamızdaki katı, sıvı ve gaz şeklindeki birçok şeye etki ettiği düşünülmektedir. Birçok doğa olayının ayın belli dönemlerinde kendini göstermesi sadece tesadüfle ifade edilemez.

Mesela ayın ilk 2-3 gününde güneşin fark edemediğimiz zararlı ışınları yeryüzüne daha az ulaşır. Bu sebeple eski kültürlerde (ki büyük tecrübelerin sonucudur) bu dönemde tutulan balıklar daha bol ve yararlı; ekilen, dikelen bitkiler daha verimli sağlıklı olur…

Dünya, ayın on dördünde aydan yansıyan  güneş ışınlarına daha fazla mazur kalır ve biyolojik-fizyolojik hayat  bu nedenle daha fazla etkilenir. Ama bilinenin aksine dolunayda değil yeni ayda deprem ihtimali daha fazladır. Çünkü Ay, dünya ile güneşin arasına girmiştir ve her ikisinin çekim kuvveti aynı açıdan gelince dünyada tektonik hareketlilik ister istemez artar.

Dolunayın olumsuz etkilerini azaltmak ve nefsini kontrol için 3 gün (beyaz günler) oruç ibadeti tavsiye edilmesi boşa değil. Fizyolojik ve ruhi değişiklikler biliniyor. Ağrıların artması zihinsel süreçlere olumlu olumsuz etkileri. Bu konuda testler yapılıyor. Konuyu açmaya çalışsak kapatamayız bizi aşar.

Gelelim “Dolunay insanı başkalaştırır”  heyulasına.

Ey insan korkma senin vücudunun 3/4’ü su ama sen  dünya  değilsin cürmün ne ki ? Dalgalanmalar sadece büyük kütlelerde meydana gelir, insan bedeninin küçük hacminde değil.

Hani şu Hollywood filmlerinde bahsedilen dolunayda bir şeye dönüşeceğini zanneden akıl tutulması popüler kültür var ya sözüm, ona. Bu konuda bizi yanıltan pek çok çalışma, filim roman, yani uydurmaca. Bu nedenle kanmamak gerek böyle safsatalara.İnsanlar, gündüz tamamlayamadıkları işlerini daha az karanlık dolunayda görmeyi seçer. Bağda bahçede çalışır, düğün yapar eğlenceleri bu zamana denk getirir, ya da gezip dolaşmak için bu vakit uygundur. Eee haliyle insanların başına kazaların gelmesi kaçınılmaz.

Suç oranları bu tarihlerde oldukça yüksek olduğu tespit edilmiş: alkol tüketimi de.

Trafik kazalarının çokluğuna da hastalıklarına da kadersizliklere de içimizi rahatlatmak için bir suçlu ararız. Bak orda masum bir AY var hem de pasparlak kendini gösteriyor.

Aman okuyucu, araştırmacılar dolunayda zihnin çok çalıştığı ve hislerin çok yoğun oluştuğu konusunda hemfikir. O yüzden severken, üzerken üretirken AY’a dikkat et…

Yorum Yap

Yorum Yap