1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Almus’un Sazanı Meşhur- Deniz Üstün
reaksiyion-alkis

Almus’un Sazanı Meşhur- Deniz Üstün

Almus’un Sazanı Meşhur- Deniz Üstün

Tokat’ta balık deyince akla ilk gelen yer neresi olabilir? Bu sorunun cevabı Almus Baraj Gölü değil midir? Bir arkadaşımız geldiğinde ya da eş dost ile piknik yapmanın, kamp yapmanın ve balık tutmanın zevkine varılacak yerdir Almus Baraj Gölü. Bu tür etkinlikleri hep yapıyoruz da peki bu gölümüzün ne zaman ve ne için yapıldığını, derinliğini, çevresini kısaca özelliklerini biliyor muyuz?

İlçemiz Almus Baraj Gölü ile mükemmel bir görüntüye ulaşmış, yeşil ve mavinin kaynaştığı cennetten bir köşe görünümünü kazanmıştır. Almus Barajı, Tokat ilinde Almus ilçe merkezinin 30 km kuzeydoğusunda, Yeşilırmak üzerindedir. Akarsuyun yukarı çıkıntı üzerinde yer alır. Yapımı 1966’da tamamlanmıştır. Yapıldığı yerde Yeşilırmak hafif bir dirsek çizerek bir boğaza girer. Barajın gövdesi dolgu tipi topraktır. Yüksekliği 95 metre, baraj gölünün uzunluğu 22 kilometredir. Sulama yapmak ve elektrik elde etmek için yapılmıştır. Göl, 31.30 kilometre karelik bir alana yayılır. Tokat, Turhal ve Amasya çevresinde 13.400 hektarlık alanın sulanmasını sağlar. Hidroelektrik santrali yılda 80 milyon kWh enerji üretir.

Geçelim bir diğer mevzuya. Gün gelip geçmiyor ki baraj gölü etrafında balık tesisi ve lokantaların sayısı artmasın. Bunda havzasının açık olup balıklarının lezzetli olmasının etkisi yok mudur? Oltayı attık acaba hangi balık çıkacak, lokantalara gittik hangi balık önümüze gelecek? Baraj gölümüzde yetişen balıklarla ilgili pek çok araştırma yapılmıştır. Baraj gölünde 7 familyaya ait 27 tane balık türü mevcuttur. Bunların bir kısmına değinecek olursak: Alabalık, kaya balığı, inci balığı, tatlı su kolyozu, yayın balığı ve 15 türle sazan başı çekmektedir. Almus’un sazanı meşhur ne diyelim…

 

Kaynak.

http://iyiarastir.com/almus-baraji-nerede-almus-baraji-hakkinda-bilgi/

Yorum Yap

Yorum Yap